Cenk Akyol kimdir

Cenk Akyol Kimdir? Cenk Akyol Basketbol Kariyeri

Cenk Akyol kimdir?

Türkiye’de basketbol denildiğinde akla kazınan birçok basketbolcu mevcut. Özellikle de Türk ve Türk Milli Takımı’nda iz bırakmış oyuncular akla geldiğinde, bu oyuncular arasında Cenk Akyol’u saymamak imkânsız. 12 dev adamdan biri olan ve milli takım ile 2010’da Dünya Basketbol Şampiyonası’nda gümüş madalya kazanan Cenk Akyol, 2011 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda da yine Türk Milli Basketbol Takımı formasını terletmiş ve bu turnuvada da başarılı bir performans ortaya koymuştur. Cenk Akyol’un boyu 1.98, kilosu ise 94’tür. Basketbolda şutör ve guard olarak bilinen görevi yerine getiren Cenk Akyol, bu anlamda dinamik bir basketbolcu profili çizmektedir. Peki, Türk basketboluna Efes Pilsen altyapısının hediyesi olan Cenk Akyol kimdir?

Cenk Akyol kimdir
Cenk Akyol kimdir

Cenk Akyol Basketbol Kariyeri

Cenk Akyol, Türkiye’de doğup büyümüş, 2005 yılında ise NBA Draftına katılıp 2. Tur’da seçilmiş önemli bir Türk basketbolcudur. Basketbola Efes Pilsen altyapısında başlamış ve henüz 17 yaşında Pınar Karşıyaka ile oynanan karşılaşmada süre bularak geleceğin yıldız adayları arasında gösterilmiştir. Kariyerinde Efes Pilsen ve Galatasaray arasında sıkça mekik dokuyan basketbolcu için Ergin Ataman oldukça önemli bir profildir. Zira ünlü koç ile Efes Pilsen ve Galatasaray kariyerleri boyunca sık sık bir arada çalışmışlardır.

Cenk Akyol, kariyerinde bir maçta en fazla 22 sayı üretmiştir. Milli Takım kariyeri boyunca defalarca Avrupa ve Dünya Kupası mücadelesinde boy göstermiş bir oyuncudur. Türkiye Basketbol Ligi’nde takımları ile elde ettiği üç şampiyonluğu bulunmaktadır. Bugüne dek 250’yi aşkın basketbol mücadelesinde boy göstermiş ve TBL için son derece önemli oyunculardandır. Toplamda ürettiği skor 1500 sayıyı, elde ettiği Ribaund sayısı ise 500 adedi geçmiş ve TBL için bir eşik sayılabilecek bu kilit noktaları aşmıştır. Cenk Akyol sırası ile şu takımlarda forma giymiştir:

  • Efes Pilsen Altyapı
  • Efes Pilsen A Takım
  • Galatasaray
  • Air Avellino
  • Anadolu Efes
  • Galatasaray
  • Beşiktaş
  • Acıbadem Üniv. SK
  • İTÜ BB Sigortam.Net

Cenk Akyol Özel Hayatı

Cenk Akyol ünlü voleybolcu Naz Aydemir Akyol ile 2013 yılında evlenmiştir. İkilinin bu evlilikten bir oğulları var. Cenk Akyol’un oğlunun adı ise Pamir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir